Jaką klimatyzacje wybrać? Multi Split

Jaką klimatyzacje wybrać? Multi Split

Kupując klimatyzację musimy podjąć wybór, w jakim systemie ma działać nasza jednostka. Dzięki temu artykułowi zdecydujesz jakie rozwiązanie jest dla ciebie najbardziej opłacalne.

Różnice systemów

Na pierwszy rzut oka klimatyzator Multi Split jest bardzo podobny do tradycyjnego klimatyzatora typu Split, ponieważ zwykle współpracuje z tymi samymi lub bardzo podobnymi komponentami. Jednakże jeden klimatyzator typu split może obsługiwać tylko jedną jednostkę wewnętrzną. Stosując system Multi Split jesteśmy w stanie podłączyć kilka jednostek wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej. 

Stosując system Muti Split ograniczamy przestrzeń montażową w stosunku do kilku jednostek typu Split. Związane jest to z faktem ,iż jeden agregat zewnętrzny w  systemie Multi Split ma zbliżone wymiary do jednego agregatu w systemie Split. Decydując się na kilka układów Split musimy liczyć się z koniecznością instalacji kilku agregatów zewnętrznych podczas gdy w  systemie Multi Split instalujemy tylko jeden agregat zewnętrzny.

Jak działa Multi Split?

System Multi Split pozwala na podłączenie wielu jednostek wewnętrznych do jednej zewnętrznej. Liczba jednostek wewnętrznych ograniczona jest przez specyfikację sprzętu dostarczoną przez producenta

Dzięki zastosowaniu technologii inwerterowej jesteśmy w stanie nadać różne parametry poszczególnym jednostkom wewnętrznym, uzyskujemy dzięki temu indywidualne chłodzenie poszczególnych pomieszczeń. 

Systemy Multi Split zazwyczaj wyposażone są w możliwość zdalnego sterowania oraz automatyzacji procesu regulowania temperatury. Systemy te wyposażone są w opcję planowania temperatury, dzięki czemu możesz zdecydować jaka temperatura ma się utrzymywać przez cały dzień. 

Układ multi Split charakteryzuje się mniejszym zużyciem energii elektrycznej w stosunku do niezależnych układów Split. Wynika to z faktu iż moc agregatu jest dopasowywana do chwilowego zapotrzebowania poszczególnych jednostek zainstalowanych w różnych pomieszczeniach.  Urządzenia zewnętrzne systemu Multi Split są bardziej zaawansowane technicznie w stosunku do układów typu Split. Stosowane są bardziej wydajne kompresory oraz zaawansowana elektronika umożliwiająca zwiększenie elastyczności pracy urządzenia zewnętrznego. 

Jakie urządzenie wewnętrzne do klimatyzacji Multi Split?

Wybierając urządzenia wewnętrzne działające w systemie Multi Split musimy zwrócić uwagę na zapotrzebowanie na moc chłodniczą. Poza parametrem mocy chłodniczej pozostaje nam pełna dowolność w wyborze urządzenia wewnętrznego. Z jednostką wewnętrzną w systemie Multi Split jesteśmy w stanie podłączyć tradycyjne klimatyzatory naścienne, podsufitowe, przypodłogowe czy nawet jednostki kanałowe.

Multi Split, jak liczyć moc chłodniczą?

Przy doborze jednostek wewnętrznych musimy dobierać urządzenia w taki sposób, by suma mocy jednostek wewnętrznych wynosiła od 50% do 130% mocy chłodniczej jednostki zewnętrznej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.